Detoks xanax

Detoks xanaxDetoks Xanax — jak wygląda odtruwanie organizmu?

Xanax to popularny lek psychotropowy o silnym działaniu przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym i rozluźniającym. To substancja mogąca powodować silne uzależnienie psychiczne i fizyczne, a jej przedawkowanie jest wyjątkowo niebezpieczne. Dowiedz się, czym dokładnie jest Xanax i jak walczyć z uzależnieniem od niego.

Jak działa Xanax?

Xanax to jeden z popularnych leków psychotropowych, dostępnych na receptę i stosowanych m.in. w leczeniu depresji, stanów lękowych czy fobii. Jego działanie polega na hamowaniu przepływu impulsów nerwowych powodujących odczuwanie lęku — w bardzo krótkim czasie osoba zażywająca go odczuwa efekt uspokojenia i odprężenia.

W Xanaxie występuje alprazolam — substancja czynna należąca do grupy benzodiazepin, wykazujących silnie uzależniające działanie. Z tego powodu nie jest zalecane przewlekłe stosowanie leku. Przedawkowanie Xanaxu jest bardzo niebezpieczne i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci, zwłaszcza gdy był on zażywany łącznie z alkoholem, innymi lekami lub narkotykami. Lekkie przedawkowanie objawiać się może m.in. przyspieszonym biciem serca, niekontrolowanymi ruchami mięśni czy bełkotliwą mową; przy ciężkim dochodzi do wystąpienia omamów i drgawek, zaburzenia rytmu serca bądź nawet śpiączki.

Detoks Xanax w bezpiecznych i komfortowych warunkach

Samodzielne odstawienie leków z grupy benzodiazepin wiąże się z wystąpieniem silnych objawów zespołu abstynencyjnego. Osoba uzależniona od Xanaxu odczuwać może lęk, niepokój, zwiększoną drażliwość, skurcze mięśni oraz drgawki. Do częstych objawów zaliczyć też można omamy i różnego rodzaju halucynacje. Co więcej, nasilają się problemy, które skłoniły uzależnionego do sięgnięcia po lek — myśli depresyjne, lęki, problemy ze snem itp. Dlatego przechodzenie detoksu w pojedynkę jest tak niebezpieczne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Detox xanax w leczeniu uzależnieńPrzebieg detoksu jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta, więc poprzedza go szczegółowy wywiad z osobą uzależnioną. Podczas niego ustala się program odtruwania, który będzie bezpieczny i możliwie komfortowy. Najczęściej lek odstawiany jest stopniowo, a poprzez podawanie dodatkowych leków, witamin, minerałów i elektrolitów łagodzi się objawy związane z zespołem odstawiennym. W niektórych przypadkach stosuje się zamienniki Xanaxu, by uniknąć szoku związanego z nagłym odstawieniem substancji.

Terapia dla uzależnionych od Xanaxu

Kolejnym krokiem po detoksie jest uczęszczanie na terapię uzależnień, która pomoże poradzić sobie z uzależnieniem od Xanaxu. Jest to szczególnie istotne w przypadku uzależnienia od tej właśnie substancji, ponieważ pozwala nie tylko leczyć nałóg, ale też uporać się z przyczynami sięgnięcia po lek psychotropowy.