Detoks po dopalaczach

Detoks po dopalaczach - to szansa dla wielu młodych ludziDetoks po dopalaczach — jak przebiega i co warto wiedzieć?

Uzależnienie od dopalaczy jest szczególnie ciężkie do leczenia, ponieważ produkty te zawierają nie tylko znane substancje psychoaktywne, ale też wiele gorzej poznanych związków. W tej szerokiej grupie stosunkowo łatwo dostępnych używek znajdują się substancje pochodzenia roślinnego oraz syntetyki.

Czym są dopalacze?

Dopalacze to używki o bardzo zróżnicowanym składzie. Mogą zawierać znane substancje psychoaktywne, śladowe ilości narkotyków, składniki pochodzenia roślinnego (np. z muchomora plamistego czy szałwii wieszczej) bądź syntetyki. Ze względu na łatwą dostępność nowych i słabo przebadanych dopalaczy, leczenie jest wyjątkowo trudne — konieczne jest najpierw ustalenie, z jakimi niebezpiecznymi substancjami mamy do czynienia w konkretnym przypadku.

Dopalacze mogą powodować różne efekty, silnie uzależniają fizycznie i psychicznie. Ponieważ są na rynku stosunkowo krótko, nie sposób jest określić wszystkie możliwe skutki ich zażywania.

Jak wygląda detoks po dopalaczach?

Detoks po dopalaczach wymaga dokładnego przygotowania. Szczegółowy wywiad, połączony z badaniami lekarskimi, pozwala ustalić problematyczną substancję i opracować indywidualnie dopasowany plan leczenia. Pod uwagę bierze się nie tylko rodzaj zażytej substancji, ale też stan zdrowia osoby uzależnionej, stopień uzależnienia i inne uwarunkowania.

Przeprowadzanie detoksu na własną rękę jest niebezpieczne — ze względu na skomplikowany i nie do końca poznany skład dopalaczy, a także na dolegliwości związane z zespołem abstynencyjnym. Zmniejszenie dawki lub odstawienie dopalaczy skutkuje m.in. występowaniem omamów i urojeń, pojawieniem się stanów depresyjnych, napadów lęku czy wzrostem pobudzenia. Dlatego detoks powinien być przeprowadzany w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień.

Detoks po dopalaczachDetoks po dopalaczach polega na usunięciu toksyn z organizmu i przywróceniu mu równowagi metabolicznej i elektrolitowej. Pacjentom podawane są płyny, witaminy i minerały, elektrolity oraz wszystkie inne niezbędne leki, dzięki którym możliwe jest redukowanie objawów zespołu abstynencyjnego.

Co zrobić po detoksie?

Kolejnym krokiem po odbyciu detoksu i oczyszczeniu organizmu z toksyn nagromadzonych w wyniku zażywania dopalaczy powinno być udanie się na terapię uzależnień. W przypadku dopalaczy stosowane są podobne programy terapii jak przy uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków. Wsparcie doświadczonego terapeuty oraz różnego rodzaju zajęcia i warsztaty pozwolą przygotować się psychicznie do życia w abstynencji.