Detoks po amfetaminie

Detoks po amfetaminieDetoks po amfetaminie — jak przebiega odtrucie?

Amfetamina to stymulant, czyli narkotyk oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy w pobudzający sposób. Powoduje długotrwałe pobudzenie i prowadzi do powstania silnego psychicznego uzależnienia. Atrakcyjne dla osoby uzależnionej tzw. pseudopozytywne efekty sprawiają, że jej odstawienie jest niezwykle trudne.

Jak działa amfetamina?

Po zażyciu amfetaminy dochodzi do zwiększenia przekazu impulsów między neuronami mózgowymi. Zjawisko to nazywamy zwiększoną neurotransmisją. Stosowanie tego narkotyku silnie pobudza i daje pseudopozytywne efekty, takie jak zwiększona koncentracja, redukcja lęku, lepsza wydolność organizmu czy wzrost pewności siebie. Do najbardziej charakterystycznych objawów fizjologicznych zaliczyć można np. wysoki poziom pobudzenia psychomotorycznego, rozszerzone źrenice, szybką akcję serca i wysokie ciśnienie, a także zmniejszone łaknienie lub jadłowstręt, uczucie suchości w ustach bądź większe wydalanie moczu.

Chociaż najczęściej amfetamina nie prowadzi do silnego fizycznego uzależnienia, wpływa niezwykle uzależniająco na psychikę. Osoby uzależnione borykają się z takimi problemami jak stany depresyjne, napady agresji, występowanie omamów i halucynacji. Zdarzają się wypadki samookaleczania czy nawet samobójstw, mających miejsce po zażyciu amfetaminy.

Jak wygląda detoks po amfetaminie?

Detoks po amfetaminie przebiega podobnie jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych i stanowi pierwszy krok w walce z nałogiem. Ponieważ amfetamina powoduje przede wszystkim uzależnienie psychiczne, osoba na detoksie musi liczyć się w możliwością odczuwania takich objawów jak uczucie niepokoju, lęk czy symptomy depresyjne. Dlatego tak ważne jest odbywanie detoksu pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, przy wsparciu terapeuty uzależnień.

Detoks po amfetaminie to szansa dla uzależnionychMożliwe jest także wystąpienie takich objawów fizjologicznych jak senność, znużenie czy szybkie męczenie się. Podczas detoksu w naszym ośrodku pacjent otrzymuje kompleksowe wsparcie, pomagające w regeneracji organizmu i przywróceniu równowagi psychicznej.

Detoks po amfetaminie — rozpocznij terapię uzależnień

Po zakończeniu detoksu konieczne jest kontynuowanie leczenia i odbycie odpowiedniej terapii, ukierunkowanej na walkę z uzależnieniem od narkotyków. Dopiero terapia pozwoli na dokonanie trwałej zmiany w życiu osoby uzależnionej — zwłaszcza w przypadku amfetaminy, która uzależnia przede wszystkim psychicznie. Terapia grupowa i indywidualna, połączona z nauką technik relaksacyjnych oraz różnymi formami zajęć pomoże rozpocząć życie w abstynencji.