DETOKSYKACJA, CZYLI ODTRUCIE ALKOHOLOWE

ALKOHOLOODTRUCIE | DETOKS – PNIOWIEC TARNOWSKIE GÓRY

Detox – co to jest?

Odtrucie alkoholowe, inaczej detoks, detoksykacja, jest pierwszym etapem w leczeniu uzależnień. Nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków czy innych substancji chemicznych ma bardzo destrukcyjny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Przy odstawieniu substancji przyjmowanej regularnie przez dłuższy czas, pojawia się zespół abstynencyjny. Objawia się najczęściej: lękiem, niepokojem, rozdrażnieniem, bezsennością, bólami mięśni i ciała, nadmierną potliwością, biegunkami, zaburzeniami pracy serca czy też wahaniami ciśnienia. W ciągu 72 godzin może również wystąpić padaczka alkoholowa, a w ciągu 10 dni ostra psychoza alkoholowa.

Związane jest to z nagłym odstawieniem nadużywanej substancji (alkohol, narkotyki, leki, dopalacze) i gwałtownej zmiany w procesie metabolicznym organizmu.

Osobom uzależnionym niezwykle trudno jest samodzielnie i bez odpowiedniej pomocy poradzić sobie z pojawiającą się silną potrzebą ponownego zażycia substancji psychoaktywnej, w celu zredukowania skutków zespołu abstynencyjnego.

Detoksykacja, czyli odtrucie alkoholowe, jest właściwym sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, objawów. Ma ona na celu przywrócenie równowagi psychicznej i fizycznej osoby uzależnionej.

Prywatny Ośrodek terapii uzależnień Pniowiec, pod fachową opieką zespołu medycznego przeprowadza detoksykację od każdego środka psychoaktywnego – od alkoholu, narkotyków, leków czy dopalaczy.

W leczeniu detoksykacyjnym (odtruciu alkoholowym) dążymy do:
– usunięcia pozostałości aktywnej substancji i jej metabolitów,
– uzupełnienia niedoborów składników odżywczych,
– przywrócenia w organizmie równowagi wodno-elektrolitowej.

Detoks alkoholowy – na czym polega

Odtrucie należy prowadzić pod fachową opieką lekarza, aby móc w razie potrzeby szybko reagować. Nierzadko zdarza się, że prócz typowych objawów zespołu abstynencyjnego, odstawieniu alkoholu towarzyszą: padaczka, zaburzenia pracy serca, psychoza (omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe).

Alkoholoodtrucie dostosowuje się do stanu pacjenta oraz wieku. Czasem konieczne jest podanie środków uspokajających, a proces oczyszczania organizmu z toksyn rozkłada się w czasie. Detoksykacje bez nadzoru personelu medycznego są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Przed detoksykacją należy wykonać badania laboratoryjne oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem pod kątem przebytych schorzeń czy przewlekłych chorób. Przede wszystkim jednak pod kątem występowania groźnych dla życia dolegliwości związanych z odstawieniem substancji psychoaktywnych.

Pacjent, który w przeszłości źle znosił objawy występujące po zakończeniu ciągu alkoholowego, musi poinformować o tym personel medyczny. Szczerość i otwartość w tej kwestii ułatwia planowanie procesu leczenia i pozwala nam zredukować wszelkie ryzyko. Z odtrucia alkoholowego można skorzystać w każdym wieku i w różnym stadium nałogu. W niedługim czasie po podaniu kroplówek z witaminami, glukozą, solą fizjologiczną odczuwalne są pierwsze efekty. Całkowite usunięcie toksyn z organizmu trwać może do kilku dni.

Przyjedź do nas na odtrucie alkoholowe

Oczyszczenie organizmu należy przeprowadzać w specjalistycznych placówkach. Nasz Ośrodek jest idealnym miejscem do rozpoczęcia terapii. Dysponujemy wykwalifikowanym zespołem. Wybierając leczenie alkoholizmu u nas, masz pewność, że jesteś pod fachową opieką.

Skład naszego personelu to: lekarz, psychiatra, psycholog, asystent socjalny, psychoterapeuta oraz certyfikowani specjaliści terapii uzależnień.

Odtrucie to dopiero początek leczenia. W następnym etapie należy podjąć fachową terapię pod okiem specjalistów.

Alkohol – odtrucie

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub przez formularz w zakładce kontakt. Odpowiemy na Twoje pytania i udzielimy szczegółowych informacji na temat leczenia. Zapewniamy kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki, a także fachowej terapii psychologicznej.

Na czym polega alkoholoodtrucie?

Odtrucie dla większości alkoholików jest pierwszym krokiem przed podjęciem właściwego leczenia choroby, jaką jest alkoholizm.

Pierwszym krokiem przed przeprowadzeniem detoksykacji jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta. Pozwala to określić stopień zaawansowania choroby alkoholowej oraz stopnień zatrucia chorego.

Po wykonaniu diagnostyki pacjent przechodzi odtrucie alkoholowe. Proces ten zmierza do całkowitego usunięcia z organizmu substancji aktywnych i toksyn, uzupełnienia niedoborów minerałów i witamin, a także przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie.

Aby zredukować ryzyko spowodowanych odstawieniem alkoholu powikłań, w trakcie alkoholoodtrucia pacjentowi podaje się leki dobrane indywidualnie oraz płyny.

Nagłe zaprzestanie picia może wywołać alkoholowy zespół abstynencyjny, dlatego podjęcie detoksu przez leczeniem jest bardzo ważne. Objawy mogą być różne w zależności od danej osoby. Występują m.in. bóle głowy, drżenia, zaburzenia snu, bezsenność, rozdrażnienie, złe samopoczucie, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, nudności, wymioty, biegunka, ogólne osłabienie. Mogą wystąpić też napady padaczkowe, omamy lub złudzenia wzrokowe, dotykowe lub słuchowe. W skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia z wystąpieniem lub zaostrzeniem zaburzeń depresyjnych, zachowań samobójczych czy zespołu Wernickego-Korsakowa. Objawy te, zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio zagrażają życiu chorego.

W ośrodku leczenia uzależnień Pniowiec dokładamy wszelkich starań, by pacjent czuł się bezpiecznie podczas detoxu, a proces odtrucia przebiegał spokojnie.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Oczyszczanie organizmu z toksyn, nagromadzonych wskutek długotrwałego picia jest procesem, który trwa około kilku dni. W tym okresie z krwioobiegu pacjenta usunięte zostają substancje aktywne, a niedobory witamin i minerałów uzupełnione. Gospodarka wodno-elektrolitowa powraca do normy.

Należy mieć na uwadze, że alkoholoodtrucie ma wpływ nie tylko na organizm pacjenta. Detoks alkoholowy ma oczyszczający wpływ również na umysł alkoholika. Pozwala trzeźwym okiem spojrzeć na świat. Indywidualne predyspozycje pacjenta mają wpływ na czas powrotu pacjenta do zdrowia mentalnego. Nasze wsparcie psychoterapeutyczne jest uzupełnieniem detoksu, pozwalającym ten proces przyspieszyć.

Alkoholoodtrucie jest wstępem do właściwego leczenia choroby alkoholowej.

Czy detox alkoholowy jest bezpieczny?

Prowadzone pod okiem specjalisty, alkoholoodtrucie jest bezpieczne. Samodzielnie przeprowadzone odtrucie w domu, zagraża zdrowiu chorego. Wpływ mają na to zarówno stan uzależnienia jak i zatrucia organizmu – alkoholik, która przez długi czas pije codziennie, może spodziewać się bólów głowy, majaczenia, napadów padaczki czy halucynacji.

Z tego powodu, w celu przeprowadzenia odtrucia należy udać się do ośrodka odwykowego, gdzie każdy pacjent jest pod stałym nadzorem doświadczonego personelu.

Kto powinien udać się na detoks alkoholowy?

Osoby, które zaobserwują występowanie objawów uzależnienia od alkoholu, powinny skorzystać z detoksykacji. Istotnym objawem jest głód alkoholowy, czyli przymus picia – alkoholik nie jest w stanie zaprzestać picia, a kiedy jest trzeźwy, odczuwa silne, natrętne pragnienie napicia się.

Innym charakterystycznym objawem jest zmiana tolerancji na alkohol (w początkowym stadium zwyżkowa, w zaawansowanym – zniżkowa) – wraz z rozwojem choroby alkoholowej potrzeba spożywania większych (potem – mniejszych) dawek dla wywołania oczekiwanego efektu upojenia.

Kolejny typowy objaw, to koncentracja życia wokół picia – alkoholik stopniowo coraz bardziej zaniedbuje swoich bliskich, swój wygląd, swoje zainteresowania, przyjemności i zachowania inne niż picie. Osoba chora na alkoholizm, pomimo wiedzy o szkodliwości alkoholu, pije nadal i wszystkie czynności życiowe temu podporządkowuje. Zmieniają się priorytety – najważniejsze, żeby napić się.

Zaobserwowanie któregokolwiek z objawów może świadczyć o chorobie alkoholowej i powinno być sygnałem, żeby skorzystać z fachowej pomocy i udać się na odtrucie alkoholowe.

Odtrucie alkoholowe – co zrobić po detoxie?

Detoks alkoholowy jest początkiem drogi trzeźwienia. W naszym prywatnym ośrodku odwykowym w Tarnowskich Górach po alkoholoodtruciu możesz zacząć właściwe leczenie alkoholizmu.