Detoks narkotykowy, odtruwanie po narkotykach

Detoks narkotykowyDetoks narkotykowy — jak przebiega detoksykacja po substancjach psychoaktywnych?

Detoks narkotykowy jest pierwszym etapem terapii uzależnienia od narkotyków i polega na pozbyciu się z organizmu substancji psychoaktywnej oraz jej metabolitów. Dzięki profesjonalnemu wsparciu możliwe jest odstawienie narkotyku w bezpieczny sposób i skuteczne minimalizowanie objawów zespołu abstynencyjnego.

Odtrucie narkotykowe w bezpiecznych warunkach

Pozbycie się z organizmu substancji psychoaktywnej i jej metabolitów jest niezbędne do tego, by stopniowo przywracać osobie uzależnionej równowagę fizyczną i psychiczną. Trzeba jednak pamiętać, że detoks na własną rękę jest nie tylko trudny do przeprowadzenia, ale też niebezpieczny. Długotrwałe zażywanie coraz większych dawek narkotyku powoduje, że organizm reaguje na jego odstawienie pojawieniem się tzw. zespołu abstynencyjnego.

Objawy zespołu abstynencyjnego mogą być różne, w zależności m.in. od stanu osoby uzależnionej, zażywanych wcześniej dawek, czy też od rodzaju zażywanego narkotyku. Do częstych objawów należą m.in. skoki ciśnienia, nadmierna potliwość, skurcze mięśni i drgawki, bezsenność, problemy z układem trawiennym, ale też omamy, stany lękowe czy napady agresji. Objawem wspólnym dla wszystkich uzależnionych jest silny głód narkotykowy, trudny do pokonania samodzielnie. Dlatego tak ważne jest udanie się na odtrucie po narkotykach do sprawdzonego ośrodka leczenia uzależnień.

Jak przebiega odtrucie ponarkotykowe?

Zanim rozpocznie się detoks, konieczne jest przeprowadzenie starannego wywiadu z pacjentem. Program odtrucia musi być dopasowany indywidualnie m.in. do stanu zdrowia, historii uzależnienia, zażywanej substancji i stosowanych dawek. Pacjent przechodzi też szereg badań, które pozwalają ustalić, w jakiej kondycji jest organizm i jakie działania będą dla niego bezpieczne.

Dopiero po szczegółowym ustaleniu indywidualnego planu przeprowadza się odtruwanie narkotykowe, skupiając się na łagodzeniu objawów zespołu abstynencyjnego. Pacjentowi podaje się płyny, elektrolity, witaminy i minerały, pomagające w przywróceniu odpowiedniego stanu organizmu. W razie potrzeby otrzymuje również inne leki np. przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe czy przeciwgorączkowe. Wszystko to sprawia, że objawy zespołu abstynencyjnego są znacznie łatwiejsze do zniesienia, minimalizowany jest także głód narkotykowy. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie na pierwszym etapie detoksu leczniczych zamienników narkotyków — pozwala to na stopniową detoksykację, która nie będzie zbyt dużym szokiem dla organizmu.

Podczas detoksu narkotykowego pacjent powinien przebywać pod stałą opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, który zadba o jego komfort, a w razie problemów służyć będzie pomocą. Ważne jest także wsparcie terapeuty uzależnień, ponieważ detoks jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do pokonania uzależnienia.

Odtruwanie po narkotykach — jak kontynuować leczenie?

Odtruwanie po narkotykachDetoks narkotykowy pomaga przywrócić równowagę ciału i zregenerować organizm po okresie wynikającego z zażywania substancji psychoaktywnych wyniszczenia. To także moment, w którym osoba uzależniona może zacząć odbudowywać równowagę psychiczną, korzystać ze wsparcia terapeutów i odnaleźć motywację do walki z nałogiem.

Konieczne jest jednak kontynuowanie leczenia podczas specjalnej terapii uzależnień. To kluczowy krok do dokonania trwałej zmiany i nauczenia się, jak radzić sobie w życiu bez sięgania po substancje uzależniające.

W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień oferujemy terapię w formie stałego pobytu, trwającego 30 dni. Zapewniamy kompleksową opiekę wykwalifikowanych specjalistów oraz codzienne zajęcia grupowe i dostępność indywidualnych sesji terapeutycznych i konsultacji lekarskich. Komfortowe warunki, dyskrecja oraz spokojna, zielona okolica to dodatkowe plusy, dzięki którym leczenie przebiega w sprzyjającej atmosferze i wyróżnia się wysoką skutecznością. Pacjenci korzystać mogą z różnorodnych form terapii np. warsztaty, ergoterapia, nauka technik relaksacyjnych lub terapia sztuką.