Detoks metadon

Detoks metadonDetoks metadon — leczenie uzależnienia od metadonu

Metadon to syntetyczny opioid, dający bardzo silny efekt przeciwbólowy. Chociaż często stosowany jest w terapii zastępczej opiatów, sam w sobie jest bardzo uzależniającą substancją psychoaktywną. Detoksykacja od metadonu jest wyjątkowo trudna, ze względu na szczególnie dotkliwe objawy zespołu odstawiennego. Dlatego powinna być przeprowadzana pod okiem profesjonalistów, w bezpiecznym i komfortowym ośrodku.

Detoks metadon — jak działa ta substancja psychoaktywna?

Będący syntetycznym opioidem metadon ma bardzo silne działanie przeciwbólowe. Jego oddziaływanie na receptory opioidowe jest takie samo jak w przypadku morfiny czy heroiny, jednak wyróżnia go dłuższy czas działania. Wywołuje mniejszą euforię, przy dawkach umożliwiających likwidację zespołu odstawiennego. Wszystkie te cechy powodują, że często wykorzystuje się go w terapii zastępczej opiatów. Trzeba jednak pamiętać, że metadon sam w sobie potrafi silnie uzależniać fizycznie i psychicznie. Duże dawki powodują pojawienie się efektu euforycznego.

Dlaczego detoks metadon jest tak trudny?

W przypadku odstawienia metadonu objawy związane z zespołem abstynencyjnym są wyjątkowo intensywne. Zazwyczaj pojawiają się około doby lub dwóch po zażyciu ostatniej dawki tej substancji. Przez kilka kolejnych dni stają się coraz bardziej dokuczliwe, a trwać mogą nawet od dwóch tygodni do miesiąca.

detoks metadon - terapiaWśród częstych objawów wymienić można m.in. niepokój, drażliwość, problemy ze snem i skrajne zmęczenie, a także powiększone źrenice, gęsią skórkę oraz dreszcze. Osoba uzależniona odstawiająca metadon doświadczać może uderzeń zimna i gorąca, intensywnego pocenia się, silnych bólów mięśni i ich skurczów. Typowe są też objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, biegunka czy wymioty. Brak fachowego nadzoru podczas procesu detoksykacji może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu osoby uzależnionej.

Jak przebiega detoks metadon?

Podczas detoksykacji metadonu stosuje się dwie różne metody. Pierwsza z nich polega na stopniowym zmniejszaniu zażywanej dawki. Należy przygotować się na długi i trudny proces, podczas którego konieczne będzie zmaganie się z objawami zespołu abstynencyjnego.

Drugą metodą jest tzw. Szybka Detoksykacja Opioidowa. W tym przypadku przebywającemu w znieczuleniu pacjentowi podaje się antagonisty receptorów opioidowych, pozwalające na usunięcie z organizmu opiatów. Ze względu na znieczulenie eliminuje się występujące od razu objawy zespołu odstawiennego, a te następujące po zakończeniu detoksu (zabieg trwa ok. 6-8 godzin) są znacznie mniej dokuczliwe.