Detoks lekowy, odtruwanie po lekach

Detoks lekowyDetoks lekowy — wsparcie dla osób uzależnionych od środków farmaceutycznych

Uzależnienie od leków, czyli tzw. lekomania, bywa niesłusznie bagatelizowane. Tymczasem jest to równie poważny problem jak w przypadku uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Dostępne w aptece leki przeciwbólowe, nasenne czy przeciwkaszlowe, zażywane zbyt długo lub w zbyt dużych dawkach, powodują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Sposobem na odtrucie organizmu i rozpoczęcie walki z uzależnieniem jest detoks lekowy.

Detoks lekowy — które środki farmaceutyczne uzależniają?

Zażywanie każdego leku niezgodnie z przeznaczeniem może być niebezpieczne. Szczególnie uzależniające działanie wykazują jednak leki przeciwbólowe, uspokajające czy nasenne, oraz przeciwkaszlowe.

Leki o działaniu nasennym i uspokajającym zawierają beznodiazepiny, w środkach przeciwkaszlowych znajduje się kodeina lub dekstrometorfan, pseudoefedryna stosowana jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, a tramadol wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Przy nieodpowiednim użyciu są to uzależniające substancje, a wiele farmaceutyków z ich zawartością dostępnych jest bez recepty. Trudności z odstawieniem leku po długim czasie zażywania, konieczność stałego zwiększania dawki czy pojawienie się zespołu odstawiennego po zaprzestaniu stosowania leku to sygnały mogące świadczyć o problemie lekomanii.

Jak przebiega odtruwanie po lekach?

Leczenie lekomanii rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem i postawienia diagnozy, która pozwoli określić, jaka substancja psychoaktywna stanowi problem. Warto pamiętać, że pacjenci często nie zdają sobie sprawy z uzależnienia, a powodem do niepokoju są dla nich jedynie pojawiające się objawy np. bezsenność, rozdrażnienie i niepokój, spadek koncentracji lub napady lęku i agresji.

detoks po lekachKolejnym etapem jest detoks lekowy, którego przebieg powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przeprowadzenie odtrucia w specjalistycznym środku terapii uzależnień zapewnia bezpieczeństwo i profesjonalne wsparcie w walce z głodem lekowym oraz o przywrócenie równowagi psychicznej i fizycznej.

Odtruwanie po lekach polega zwykle na stopniowym zmniejszaniu dawki konkretnej substancji, co pozwala uniknąć szoku metabolicznego po nagłym odstawieniu. Stosuje się często przetaczanie płynów, pacjent otrzymuje również kroplówki z witaminami, minerałami oraz elektrolitami.

Co zrobić po detoksie lekowym?

Po odtruciu organizmu i przywróceniu mu odpowiedniej równowagi, przychodzi czas na podjęcie psychoterapii nakierowanej na walkę z uzależnieniem od leków. W naszym prywatnym ośrodku proponujemy terapię w trybie stacjonarnym, trwającą 30 dni.