Detoks kodeina

Detoks kodeina - leczenie uzależnieńDetoks kodeina — pomoc dla osób uzależnionych od kodeiny

Kodeina to substancja opioidowa stosowana w farmakologii jako składnik leków przeciwbólowych oraz leków na kaszel. Ze względu na swój silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy daje wyraźny efekt euforyczny i relaksacyjny, szybko prowadząc do odurzenia. Terapię uzależnienia od leków rozpoczyna się od detoksu, pozwalającego na przywrócenie równowagi organizmu.

Kiedy konieczny jest detoks od kodeiny?

Kodeina stosowana w odpowiednich, przepisanych przez lekarza dawkach, nie jest niebezpieczna. Jednak nawet zbyt długie zażywanie niewielkich dawek może doprowadzić do uzależnienia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zażywana pozamedycznie w formie białego proszku lub przezroczystych kryształków zawsze stanowi poważne zagrożenie.

Nadużywanie kodeiny skutkuje powstaniem zaburzeń w funkcjonowaniu impulsów nerwowych oraz mózgu. Wśród charakterystycznych objawów (w zależności od przyjmowanych dawek leku) wymienić można euforię, poprawę nastroju i uspokojenie, ale też apatię, otępienie oraz senność. Występują takie dolegliwości jak zawroty głowy, zaparcia i różnego rodzaju reakcje alergiczne. Pojawia się głód lekowy, skłaniający osobę uzależnioną do zażywania coraz większych dawek substancji psychoaktywnej. Detoks jest konieczny do rozpoczęcia walki z uzależnieniem i powrotu do równowagi fizycznej oraz psychicznej.

Jak przebiega detoks kodeina?

Podczas detoksu lekowego głównym celem jest pozbycie się z organizmu substancji psychoaktywnej i jej metabolitów. Wyprowadzenie pacjenta z ostrego stanu polega na stopniowym zmniejszaniu przyjmowanych dawek konkretnej substancji, aż do całkowitego jej odstawienia.

Detoks kodeinaProblemem związanym z detoksykacją jest pojawienie się zespołu abstynencyjnego wraz z jego dokuczliwymi, a czasem nawet niebezpiecznymi dla zdrowia czy życia objawami. Dlatego tak ważne jest, by detoksykacja przebiegała w profesjonalnym ośrodku, a pacjent miał zapewnioną fachową opiekę medyczną i komfortowe warunki, dzięki którym odtrucie przebiegnie możliwie łagodnie.

Przy uzależnieniach od leków stosuje się często wyprowadzanie substancji psychoaktywnych z krwioobiegu osoby uzależnionej poprzez przetoczenie płynów. Ważne jest również podawanie odpowiednich witamin, minerałów, elektrolitów czy innych substancji pomagających w regeneracji organizmu.

Detoks kodeina jako wstęp do terapii uzależnień

Warto pamiętać, że detoks stanowi jedynie początek walki o odzyskanie pełnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Na kolejnym etapie osoba uzależniona powinna skorzystać z terapii uzależnień, podczas której otrzyma wsparcie profesjonalistów i nauczy się funkcjonować bez substancji psychoaktywnych.