Detoks heroinowy, odtrucie po heroinie

Detoks heroinowyDetoks heroinowy — jak walczyć z uzależnieniem od heroiny?

Heroina, czyli diacetylmorfina, to bardzo uzależniająca substancja pół-syntetyczna, należąca do grupy opioidów. Ten wytwarzany z morfiny narkotyk zapewnia osobie uzależnionej silny efekt, przez co jest obecnie jednym z najbardziej nadużywanych opiatów. Walkę z uzależnieniem od heroiny należy rozpocząć od przeprowadzonego pod specjalistyczną opieką detoksu.

Odtrucie heroina — na czym polega detoks?

Detoks heroinowy polega na pozbyciu się z organizmu substancji psychoaktywnej i jej metabolitów. Dodatkowo podejmuje się działania mające na celu przywrócenie równowagi organizmu. Pacjent otrzymuje kroplówki zawierające witaminy oraz minerały, a także składniki pomagające w uzyskaniu odpowiedniego poziomu elektrolitów.

Dlaczego detoks heroinowy przeprowadza się pod opieką specjalistów?

Organizm przyzwyczajony do regularnego przyjmowania coraz większych dawek narkotyku reaguje na jego odstawienie w specyficzny sposób — pojawiają się objawy tzw. zespołu abstynencyjnego.

Odtrucie po heroinoweW przypadku odstawienia heroiny dolegliwości mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Pacjent odczuwać może silny niepokój i cierpień na zaburzenia snu. Charakterystyczne są silne bóle mięśni oraz kości, niekontrolowane ruchy kończyn (zwłaszcza „kopanie”), dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak bóle brzucha, wymioty oraz biegunka. Inne typowe objawy to np. zimne poty i gęsia skórka. Najważniejszym objawem, towarzyszącym zawsze detoksykacji, jest jednak bardzo silny głód narkotykowy.

Samodzielne poradzenie sobie z głodem narkotykowym oraz objawami zespołu abstynencyjnego jest w przypadku heroiny skrajnie trudne. Dlatego najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z odtrucia heroinowego w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Stała opieka medyczna oraz wsparcie terapeutyczne pozwalają przebyć detoks w możliwie spokojny i łagodny sposób.

Co po detoksie heroinowym — dalsze leczenie

Odtrucie organizmu to dopiero pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia i pozbycia się uzależnienia. Kolejnym etapem powinna być specjalistyczna terapia uzależnień, przeznaczona dla osób borykających się z nałogiem narkotykowym. W ten sposób możliwe jest pozbycie się nie tylko uzależnienia na poziomie fizjologicznym, ale też nałogowych zachowań warunkowanych psychologicznie. W naszym prywatnym ośrodku Pniowiec pacjenci liczyć mogą na wsparcie doświadczonego personelu oraz szeroki wachlarz zajęć terapeutycznych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych.