Detoks benzodiazepiny

Detoks benzodiazepiny w walce z uzależnieniem od leków

Detoks benzodiazepiny — odtrucie w przypadku lekomanii

Benzodiazepiny to substancje o silnym działaniu przeciwlękowym, nasennym, uspakajającym oraz przeciwdrgawkowym. Stosowane są w wielu lekach przepisywanych pacjentom z depresją, napadami lękowymi, bezsennością czy padaczką. Ze względu na silnie uzależniający charakter nie powinny być stosowane przewlekle, a z ich przedawkowaniem wiąże się poważne ryzyko.

Czym są benzodiazepiny i jak działają?

Benzodiazepiny, nazywane czasami „pigułkami szczęścia”, to grupa leków pomagających pacjentom w walce z depresją, stanami lękowymi, bezsennością czy nadmiernym napięciem. Są bezpieczniejsze niż używane dawniej w podobnym celu barbiturany i wykazują stosunkowo niską toksyczność. Pomimo tego ich zażywanie często prowadzi do uzależnienia, zwłaszcza w przypadku przewlekłego stosowania. Wśród działań niepożądanych benzodiazepin wymienić można m.in. senność, spadek koncentracji, osłabienie zdolności psychomotorycznych czy słabszy refleks.

Benzodiazepiny są wyjątkowo niebezpieczne w połączeniu z innymi lekami, narkotykami lub alkoholem. Bardzo zagrażające jest ich przedawkowanie, które może prowadzić nawet do śmierci. Do najbardziej uzależniających leków na bazie benzodiazepin zaliczyć można m.in. Xanax, Valium, Nitrazepam czy Lorafen.

Detoks benzodiazepiny: jak bezpiecznie odstawić leki?

Detoks benzodiazepiny musi być przeprowadzony w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień, pod stałą opieką lekarską. W przeciwnym razie może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej, która zmagać się będzie z silnymi objawami zespołu abstynencyjnego.

Detoks benzodiazepinyKluczowe podczas detoksu jest opracowanie indywidualnego planu odtruwania, dopasowanego do stanu konkretnego pacjenta, jego historii uzależnienia i zażywanych substancji oraz ich dawek. Zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku, czasem również stosowanie jego zamienników, co pozwala na zredukowanie szoku związanego z odstawieniem konkretnej substancji. Oczyszczeniu organizmu towarzyszy dążenie do fizycznej regeneracji, poprzez podawanie witamin, minerałów i elektrolitów.

Co zrobić po detoksie od benzodiazepin?

Konieczność sięgnięcia po leki na bazie benzodiazepin często sama w sobie świadczy o istnieniu pewnych problemów psychologicznych lub psychiatrycznych. Dlatego w przypadku uzależnienia od takich leków terapia uzależnień jest szczególnie istotna. Jej celem jest nie tylko walka z samym uzależnieniem, ale też dotarcie do sedna problemu, który skłonił osobę uzależnioną do korzystania z silnych substancji przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych.