Bloker opiatowy, odtrucie opioidowe

bloker opiatowyOdtrucie opioidowe za pomocą blokerów

Opioidy to duża grupa substancji oddziałujących pobudzająco na receptory opioidowe i wprawiających zażywającą je osobę w stan euforii. Do grupy tej należą silnie uzależniające opiaty, takie jak opium, heroina oraz morfina. Jedną z metod stosowanych podczas terapii uzależnienia od opioidów jest leczenie blokerami, czyli antagonistami receptorów opioidowych.

Jak działa bloker opiatowy?

Odtrucie opioidowe to trudny proces, który u każdego pacjenta przebiegać może w nieco odmienny sposób. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej terapii jest leczenie z wykorzystaniem tzw. blokerów. Są to substancje blokujące receptory opioidowe, przez co po zażyciu substancji psychoaktywnej nie pojawia się tak pożądany przez uzależnionego stan euforii. Brak tego efektu pomaga w stopniowym niwelowaniu zachowań warunkowych związanych z przyjmowaniem konkretnej substancji. Tym samym udaje się często przerwać błędne koło uzależnienia.

Odtruwanie opiatów — jak wygląda leczenie?

Podczas odtruwania opiatów przy użyciu blokerów najczęściej wykorzystywaną substancją jest naltrekson. Jest to środek farmaceutyczny wyróżniający się wyjątkowo niską toksycznością. Nie jest też narkotykiem i nie uzależnia. Co więcej, można łączyć go z lekami antypsychotycznymi, co pozwala na skuteczne leczenie pacjentów posiadających podwójną diagnozę.

Terapię blokerem receptorów opioidowych rozpoczyna się po wydaleniu narkotyków z organizmu, dzięki czemu uniknąć można wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Stosowane podczas leczenia dawki dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając m.in. jego stan i historię choroby. Najwyższą skuteczność osiąga się, kiedy stosowanie blokerów połączone jest z odpowiednią psychoterapią. Ważne jest także wsparcie rodziny lub innych bliskich osób, które pomoże pacjentowi pomyślnie przetrwać proces leczenia, a po jego zakończeniu wytrwać w abstynencji.

Odtrucie opioidoweOdtrucie opioidowe — kiedy sprawdzą się blokery?

Stosowanie blokerów stosowane jest już od kilkudziesięciu lat, szczególnie jako metoda zapobiegająca nawrotom uzależnienia. Warto wiedzieć, że wspomniany naltrekson okazuje się skuteczny nie tylko w przypadku leczenia uzależnienia od opioidów, ale też przy terapii uzależnienia alkoholowego.

Zastosowanie blokerów receptorów opioidowych jest szczególnie wskazane w przypadku pacjentów z krótkim okresem uzależnienia oraz wykazujących wysoki stopień motywacji do walki z problemem. Terapia wymaga systematyczności i zdyscyplinowania, co pomoże w osiągnięciu satysfakcjonujących wyników.